www.payamewatan.com
 

 

 

صفحۀ اصلی

 

تاریخ نشر:18.08.2007

دپلوم انجنیر خلیل الله معروفی
برلین، 15 آگست 2007

نه تنها دوهمسایه، بلکه دو برادر

 

بقـرار گزارش امروز 15 آگست روزنامۀ "تاگس شپیگل برلین" Berliner Tagesspiegel داکتر محمود احمدی نژاد رئیس جمهور کشور ایران، قـبل از سفـرش به افغانستان چنین گفـت :

ایران و افغانستان نه تنها هـمسایه، بلکه برادر نیز هـستند. ببینیم که این جملۀ آقای احمدی نژاد تا کدام حد صادق است ؛ در نظر و نیز در عمل.

عـلایق مشترک تاریخی و فـرهـنگی افغانستان  و کشور ایران ــ  "فارس" 72 سال پیش ــ بسیار فـراوان است و مشترکاتشان چنان بهم پیوند خورده ، که اگر این دو کشور را "برادران تاریخی" بخـوانیم، بر حقایق جفائی نکرده ایم. استاد سخن مرحوم خلیل الله خلیلی، که بحق "بزرگترین شاعـر دری گوی زمان ما" لقـب گرفـته،  در رثای مرحوم ملک الشعراء محمد تقی بهار چنین سراید :

 

نه در ماتمش مویه ایـــران کند سر       که افغان هـم از غـم به افغان نشسته

ز آغــــــــاز تاریخ ، ایران و افغان        سر خـــوان دانش چو اِخوان نشسته

ز باغی دو سرو روان قــــد کشیده        بشاخـی دو مرغ خوش الحان نشسته

                         دو شاگرد فــطرت دو استاد مشرق        دو هـمـدرس در یک دبستان نشسته

 

در حد نظر و در حد دو ملت بی شک که چنین است، مگر آیا در میدان چرکین  سیاست و در مقام دولتها هم چنین برادری ها صدق میکند، یا اینکه فاصلۀ نظر و عمل  جدائیی تا بحر و بر را در بر میگیرد؟؟؟

من چند نکتۀ دیگر از نوشتۀ "تاگس شپیگل" را نیز ترجمه میکنم و  سپس تبصرۀ خود را در عـقـبش گره میزنم.

مینویسد : یک افغانستان بی ثبات بر اوضاع کشور همسایه اش ایران نیز اثر میگذارد. بهترین دوست ایران مملکتی است که  قـوی ، انکشاف یافـته و باثبات باشد. من می گویم  که صرف نظر از اینکه خود چنین ادعائی هـیچ اساس واقعی و منطقی ندارد، چون "اتازونی" و "اسرائیل" دو کشور قـوی، منکشف و باثبات اند، مگر ایران دشمن خونین آنهاست. در حد وطن ما هـم در عمل دقـیقاً معکوس قـضیه صدق میکند. چون اگر افغانستان پیشرفـته باشد، دیگر کسی جرنگانه و غـرغـرانک و پوقانه و ساجق پاکستان و ایران را نمیخرد. اگر افغانستان قـوی و باقـدرت و باثبات باشد، بال ایران و  پاکستان می سوزد، که بطرف کشور ما چپ چپ سیل (سیر) کند و مرام های شوم خود را در آن پیاده کنند.

"تاگس شپیگل" باز مینویسد : تهران بصورت عـنعنوی ائتلاف شمال را ، که نخبگانش اینک در جبهۀ متحد ملی مخالف کرزی جا گرفـته اند،  بر ضد طالبان تقـویت میکرد.

حمایت ایران از "ائتلاف شمال" که به ابتکار فـدراسیون روسیه ــ شریک ستراتژیک ایران ــ  بوجود آمد،  آنقـدر آشکارا و اظهر من الشمس است، که هـیچ انسان حـقـبین  و حـقگوی منکرش شده نمیتواند. از زمانی که طالبان در صحنۀ سیاسی ــ نظامی افغانستان ظهور کردند ، ایران و روسیه طرف ائتلاف شمال را گرفـتند و آن را با  تمام امکانات دستداشته تقـویت  نمودند. قـوماندان مسعـود هـم از روسیه و نیز از ایران اسلحۀ مورد ضرورت خود را از طریق تاجیکستان دریافـت میکرد. مشاوران روسی و ایرانی پیهم او را در امور نظامی یاری میرساندند. مسعـود خود بار بار سوار بر هـلیکوپتر، رهـسپار مشهد میگشت و اوامر لازم را دریافـت مینمود. یکی از خویشاوندانم ، که با مقامات ایرانی ارتباطاتی داشت ، و در ایران تا سطح  دوکتورا تحصیل کرد و اکنون در دستگاه دولت افغانستان دست بکار است ، باری در ماه اکتوبر 1997 در تهران برایم گفـت : مسعـود دیشب سوار هـلیکوپتر به مشهد آمد و با مقامات ایرانی مذاکراتی انجام داد. او هـر یکی دو هـفـته یکبار از همین وسیله استفاده کرده  ، وارد مشهد میگردد و مشورتهای لازم را دریافـت مینماید.

همین اکنون گماشتگان ایران در کرسی های بالای دستگاه دولت نشسته و اجراآت حکومت حامد کرزی را با موانع آشکارا مواجه میسازند و باصطلاح غـربیان با تورپیدو میبندند و سبوتاژ مینمایند. دور و نواح رئیس دولت افغانستان حامد کرزی را باری مشاهـده کنید و بعـد نظری به ولسی جرگۀ افغانستان بیندازید و بنگرید، که از صدر تا به ذیل به چه تعداد نوکران و اجیران ایران "ماروار" حلقه زده اند.

اما مداخلات مستقـیم ایران تنها در سطح سیاسی باقی نمانده بلکه سطوح فـرهـنگی را بصورت گسترده درنوردیده است. بروید و جرائد افغانی را مطالعه کنید که تا چه حد متأثر از فارسی ایران گردیده اند. بروید و تلویزیون "طلوع"

 

را در کابل و تلویزیون "خراسان" را در کلیفـورنیای امریکا زیر نظر بگیرید و بعد بچشم سر بنگرید، که این دو در عمل فارسی ایران را پیاده میکنند. از لغات و اصطلاحات عـلمی و اداری و دیوانی گرفـته تا اصطلاحات عـسکری مروج دری افغانستان را پشت پا زده و در عـوض آنها اصطلاحات  خاص و مخصوص فارسی ایران استعمال میکنند. من در زمینه دهها مقالۀ خرد و بزرگ  نوشته ام ، که مانند تمام مقالات دیگرم و مقالات نویسندگان دیگر همه بردوام در آرشیفهای هـر کدام  در پورتال بی مثال "افغان جرمن آنلاین" قابل دریافـت  میباشند. این سلسله ادامه دارد و تا نفـس باقـیست در زمینه قـلم خواهـم زد و اسرار دشمنان اصالت فـرهـنگ و زبان ما را فاش خـواهم ساخت. بسا جرائد و تلویزون های افغانی عملاً حکم تربیون تبلیغات سیاست و سیاست فـرهـنگی ایران را گرفـته  و بسا نخبگان دانش  و نویسندگان ما "نوکروار" در خدمت صادقانۀ این تبلیغات  جا خوش کرده  اند.

"تاگس شپیگل" نوشت : محمود احمدی نژاد اتهامات اتازونی را مبنی بر اینکه ایران طالبان را تقـویت نظامی میکند، جداً رد نمود.  و آژانس خبر رسانی "صبح بخیر افغانستان" در صدر اخبار امروزی خود نوشت : ...  آقای احمدی نژاد طی این کنفـرانس هـمچنان این اتهامات را نیز رد نمود،  که گویا سلاح های ایرانی در افغانستان مشاهـده شده است. این درحالیست که ماموران ریاست امنیت ملی مدعی کشف و ضبط  بیش از صد حلقه  ماین ساخت ایران، دوشنبه شب در شمال کشور شدند. آژانس خبری "صبح بخیر افغانستان" ضمن خبر امروزی دیگر خـود میگوید : کشف بیش از صد حلقه ماین ایرانی در ولایت بلخ:

مقامات ریاست امنیت ملی در ولایت بلخ می گویند که دوشنبه شب بیش از صد حلقه ماین ساخت کشور ایران را از شهرک بندری حیرتان کشف و ضبط نموده اند. یک مقام ریاست امنیت ملی بلخ به خبرنگار ما گفـته است که این ماین ها تولید سال 1997 کشور ایران می باشد و به منظور انفجار تاسیسات نفـت و گاز بندر حیرتان به تازگی در این منطقه جابجا شده بود.

به گفـتۀ منبع: مطابق تحقـیقات تروریستان تلاش داشتند قـسمتی از این ماین ها را وارد کشور ازبکستان نموده و آن را تسلیم هـواداران "طاهـر یولداش" یکی از مخالفـین آن کشور نمایند.

این مقام ریاست امنیت ملی گفـته است که عاملان انتقال این ماین به کشور در مناطق مشخص تحت تعقـیب اند، اما وی در مورد هـویت آنها سخنی نگفـته است.16:40/14:08:2007

تقـویت و تجـهـیز طالبان از طرف روسیه و ایران آنقـدر هـویدا گردیده ، که با سخنان "پتره ئی" رئیس جمهور ایران و مقامات رسمی کشورش هـرگز کتمان شده نمیتواند.

 

در باب "برادری" کشور ایران با افغانستان، کافـیست "اخراج اجباری مهاجران و پناهـندگان بی پناه و به اصطلاح کابلی "بی کس و کوی" افغان را مثال آریم. ایران نه تنها پناهـندگان مظلوم ما را از کشور اسلامی خود اخراج کرد، بلکه توهـین کرده و لت و کوب داده اخراج کرد ؛  و چه معـیار برادری بالاتر ازین؟؟؟؟

"تاگس شپیگل" نوشت : کرزی پیشنهاد میانجیگری بین ایران و واشنگتن را نمود. به گفـتۀ او بعد از سقـوط طالبان در سال 2001، هـردو کشور "شرکای خوب" افغانستان اند. کرزی گفـت : "خیلی باعـث خشنودی ما خـواهـد گردید، اگر افغانستان این دو کشور را بهم نزدیک ساخته بتواند. البته در صورتی که تهران و واشنگتن چنین رول میانجیگرانۀ کابل را آرزو نمایند.

به یاد دارم، که داکتر رنگین سپنتا در عـنفـوان احراز کرسی وزارت خارجۀ افغانستان، چنین پیشنهادی را نموده بود. در آن زمان کسانی و جرائدی بشمول جریدۀ "امید" بر ضد چنین پیشنهاد خیرخواهانۀ سپنتا مقاله های تمسخرآمیز نوشتند. از جمله کسی  زیر نام "رحیل دولتشاهی" یا خدا گردنم را نگیرد "عـصر دولتشاهی" که هـردو ــ اگر هـر دو یک نفـر نباشند ــ  از عـناصر مربوط  "شورای زمردفـروشان پنجشیر" اند، در یکی از سایتهای "زمردفـروشان پنجشیر" بنام "خاوران"، برضد پیشنهاد سپنتا نوشت و داکتر سپنتا را به باد سخریه گرفـت. دیده شود، که این "آغایان عالی جناب" در برابر این پیشنهاد حامد کرزی باز به چه تکتیکها روی خـواهـند آورد  و چه گل هائی را به آب خواهـند داد.   والسلام

 

 

خوانندۀ ارجمند را به خـواندن دو مضمون ذیل در آرشیف بنده در پورتال "افغان جرمن آنلاین" دعـوت میکنم :

ــ "دکتاتوری فـرهـنگی ایران بر قـلمرو زبان فارسی"

ــ "چرا ایران به طالبان کمک میکند؟؟؟ ــ  دشمن دشمن یعنی که دوست " 

 

 

 

>> بازگشت به صفحۀ اصلی <<