www.payamewatan.com
     
 

 

اطلاعیۀ نهضت آیندۀ افغانستان
در رابطه با
ده ساله گی شهادت دکتور نجیب الله

 

   ده سال پیش در ۲۷ سپتمبر ۱۹۹۶ طالبان سلطۀ خونین خود را بر خرابه های حاکمیت جور و فساد جهادی بنیاد گذاشتند.

   طالبان به دستور و یاری اربابان خارجی شان در سحرگاه احراز قدرت، دکتور نجیب الله رئیس جمهور پیشین افغانستان و رئیس حزب وطن را خلاف تمام نورمها و معیار های قبول شدۀ حقوقی و قانونیِ بین المللی به شهادت رسانیدند.  یاد و نامش گرامی باد!

   بُرهۀ زعامت دکتور نجیب الله تا زمان شهادت وی یکی از پر حادثه ترین دوره های تاریخ معاصر کشور را تشکیل میدهد: سالهای برگشت نیروهای شوروی از کشور، سالهای پاسداری مستقلانه از وطن و آزادیها و دستاورد های دموکراتیک مردم و بعد از آن، سالهایِ حاکمیت سیاه و خونین جهادی و استیلای شب ظلمانی نطم طالبی.

   به باور ما زمان آن فرا رسیده است تا در پیوند با ده ساله گی آن رویداد، نیروهای چپ و دموکراتیکِ کشور، اعضای سابق حزب و شخصیت های مستقل سیاسی و اجتماعی، باز شگافی جریانات و حوادث سیاسی آن سالها ـ از جمله خاموشیِ مسأله برانگیزِ حزب دموکراتیک خلق افغانستان ـ را آاغاز کنند. 

   یاد کردِ در خور از شهادت دکتور نجیب الله فرصتی ارزانی میدارد تا به ارزیابی کارنامۀ آن مبارزِ سر افراز در متن تاریخ اخیر کشور پرداخته شود.

   طوریکه اطلاع داریم، رفقا و دوستان دیگری از جمله تشکیلاتِ مؤقت انسجام اعضای حزب وطن و سایت پیام وطن در این مورد با تدویر سمیناری اظهار آماده گی کرده اند.

   نهضت آیندۀ افغانستان با احساس مسئوولیت در قبال بازشناسیِ علمیِ تاریخ جنبش چپ کشور، با علاقه مندی فراوان آماده گی خود را برای سهمگیری در سازماندهی این سمینار اعلام داشته، تجارب و نیروی خود را در خدمت برگزاری هر چه شایشته تر آن قرار خواهد داد. 

نهضت آیندۀ افغانستان

۱۸ سرطان ۱۳۸۵

مطابق

۹ جولای ۲۰۰۶

www.ayenda.com

 

>> بازگشت به صفحۀ اصلی <<