تا مين صلح وآرامش در كشور با روح و جوهر دين مبين اسلام مطابقت كامل دارد.
 
متن بيانيه محترم نجيب الله رئیس جمهور پيشين افغانستان در گرد همايى بين المللى اسلامى كه بخاطر بزرگ داشت از ميلاد مسعود پيامبر اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) بتاريخ اول عقرب ۱۳۶۷ در كابل ګشایش یافته بود .

۱

ز خون ما گل وستاره سرزند...
متن بیانیۀ شهید دکتور نجیب الله در مارش عظیم اعضای ح.د.خ.ا که بتاریخ ١٧ دلو ١٣٦٧ ایراد نموده بودند.

۲

پارلمان کشور، پارلمان مصالحۀ ملی است
متن بیانیۀ محترم نجیب الله در جلسۀ مشترک ولسی جرگه و مجلس سنا (٩ عقرب ١٣٦٧).

۳

تأمين صلح وظيفۀ جهانيان است!
متن بيانيۀ شهيد دکتورنجيب الله رئيس جمهور پيشين افغانستان که درسومين اجلاس مجمع عمومی ملل متحد پير امون خلع سلاح به روز ۱۸ جوزا ۱۳۶۷ ايراد نموده بوده بودند.

۴

ما د افغانستان د جمهور رئیس او د افغانستان د خلکو د خدمت کونکی په توګه، د تاسو د ملت د شریفو استازو په  وړاندی صادقانه ژمنه وکړه چی د ملی روغی جوړی کړنلاری ته به ادامه ورکـــوم او خپل ټـــول توان او امکانات او که چیری لازمه شي خپل ژوند به د افغانستان د خلکو لپاره  د خدمت په لاره کی ونه سپموم.
افغانستان د جمهور رئیس ډاکتر نجیب الله وینا چې د ۱۳۶۸ کال د ثور د میاشتی په لویه جرگه کې یې واوروله.

۵

ما باز هم و باز هم اعلام میداریم که سرنوشت نسل های کنونی و آینده کشور و سرنوشت افغانستان غیر متعهد، مستقل، دارای حاکمیت ملی و دارای استقلال سیاسی و اقتصادی را نمی توان از طریق نظامی و رویارویی مسلحانه حل نمود.
بیانیۀ اختتامیۀ لویه جرگه  ثور ۱۳۶۸
که توسط رئیس جمهور شهید دکتور نجیب الله ایراد گردید.

۶

سیستم چند حزبی  بزرگترین دستآورد مصالحۀ ملی
متن سخنرانی محترم دکتور نجیب الله در اولین جلسۀ وسیع رهبری، احزاب و سازمانهای سیاسی کشور که بتاریخ ١١ سنبله  ١٣٦٨ در مقر ریاست جمهوری دایر گردیده بود.

۷

ما قطعات اتحاد شوروی را از کشورعودت دادیم وبحیث افغانان شجاع مانند پدران خود روی پای خود ایستاده ایم و مستقلانه از وطن و خا نۀ خود دفاع می کنیم !
بیانیۀ  شهید دکتور نجیب الله در ختم عودت قطعات نظامی اتحاد شوروی از افغانستان.

۸

مادر زمان مغلق و پيچيدۀ زندگی مينمائيم، اما ما بيشتربايد يک پارچه گرديم. نزديکتر به يکديگرگرديم،  بيشتر بيک ديگر کمک نمائيم و نام پر افتخار برادری افغانی واسلامی را بلند نـگهداريم.  انحراف اخلاقـی را از بين می بريم. مبارزه بخاطر ايديال ها، اندیشه ها و اعتقادات ما نبرد شريفانه است.
بيانیۀ شهيد دکتورنجيب الله رئيس جمهور پيشين ج.ا در دومين اجلاس کمسيون عالی مصالحۀ ملی  ج.د.ا (۶ سرطان ۱۳۶۶)

۹

خردمندی نياکان ما، غنی ترين تجارب تمدن بـشری و احـکام شريعت غرای محمدی برای مــا می آموزاند که بتاريخ خويش ارج قائل شويم.  زيرا تاريخ به فرمايش کسی ساخته شده نميتواند به هر اندازه که گـذشتۀ ما دراماتيک و دشوارهم بوده است هيچکس نميتواند تا ما را ازآن مـحروم سازد و صفحاتی را که بـا درد و اندوه مردم به رشتۀ تحرير در آمده اند سياه جلوه دهند، تاريخ کشور ما عـبارت از سر نوشت ما است.  وما با يد به گذشته های خود مسئولانه و صادقانه برخوردنمائيم.
بيانیۀ شهيد دکتور نجيب الله درختم کاراولين اجلاس شورای ملی- قصر ستور -  ۱۷ سرطان ۱۳۶۶

۱۰

ما بـحيث فــرزندان صــادق اين وطــن و بحيث انسان های متعهد در بـرابر وطن و مــردم، بادرک رسالت خود در راه تعميل ارشادات الــهی از تمام هموطنان دعوت بعمل می آوريم که آزرده گی های قبلی را کنار گذاشته و بخاطر اشک و اندوه يتيمان و مــادران ماتم زده و نشسته در سوگ فرزندان شان يکپارچه و متحد شوند و درکار تأمين صلح باما يکجا گردنـد.
بيانیۀ شهيد دکتورنجيب الله درجلسۀ وسيع علماء و روحانيون ج.د.ا ــ ۱۰/۱۲/۱۳۶۶

۱۱

فکر می کنم برای هريک ما موجوديت فزيکی بهر قميتی که باشد، مطرح بحث نيست.  برای ما موجوديت در تاريخ، در معنی، در جلايش انديشه ها و در انجام تعهدات ملی و بين المللی که در برابرمردم کشورو جهان ارائـه داشته ايم، مطرح خواهد بود.
بيانیۀ شهيد دکتورنجيب الله در جلسۀ قوماندانان و هیأت رهبری قوای مسلح ج.ا - ميزان ۱۳۶۸

۱۲

اکثريت خاموش را با يک ادعا به پشت سرخود، خدا نا خواسته، مثل گلۀ گوسفند نبايد بکشانيم و بسته کنيم. مردم افغانستان مردم با شعور هستند، بخصوص در اين تجربۀ دوازده ساله خوب درک نمودند که دوست شان کيست و دشمن شان کيست؟ خدمتگذارشان کيست و کسی که آنها را فروخته، کيست؟
بيانیۀ شهيد دکتور نجيب الله بمناسبت چهارمين سالگرد مشی مصالحۀ ملی- قصر ستور - ۲۵ جدی ۱۳۶۹

۱۳


»»»    بیرته شاته